Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

To, co se zdálo být dalekou futuristickou vizí, máme na dosah ruky. V Česku možná budou poprvé v historii doručovat zásilky drony.

V průběhu příštího týdne by měl český e-shop Mall.cz poprvé otestovat doručování zásilek pomocí dronu. Od zautomatizování doručování si vlastníci slibují nižší náklady i úsporu času. Mall.cz není první společností, která se pokusí delegovat předání zásilek adresátům na bezpilotní letouny, v minulosti se o to již pokusily například společnosti DHL nebo Amazon.

« REKLAMA »

Dovedete si představit tu vizi, že místo pošťáka vám objednaný balíček přinese dron? Původně futuristicky vypadající nápad se ale už několikrát úspěšně stal skutečností a je jen otázkou, jak si s tímto úkolem poradí český Mall.cz. Není jednoduché synchronizovat a zautomatizovat tolik úkonů, které obnáší celý doručovací proces. Nicméně pokud se vše povede, bude mít Mall.cz našlápnuto o hodně napřed před ostatními českými e-shopy.

03

Mají drony potenciál nahradit i jiné služby?

Pokud se podaří prosadit doručování menších balíčků za pomocí dronů, vyvstane logická otázka, zda by se drony nemohly ve společenském systému uplatnit i v dalších případech. Kromě dopisů by nás tak například mohly drony obsluhovat v restauracích. Za předpokladu, že nebude hustý letový provoz, jehož synchronizace by mohla být obtížná.

Zdá se, že by drony skutečně mohly mít užitečný potenciál k tomu, aby nahradily lidský faktor v mnoha oborech. Možná, že by dokonce byly v mnoha ohledech spolehlivější a úspěšnější, protože by byly přesně naprogramované, což by mohlo minimalizovat výskyt chyb. Je ale otázkou, jestli by nám v těch službách nezačal onen lidský faktor chybět.

04

Lidské vztahy drony nenahradí

Dron se na vás totiž při předávání dopisu neusměje. Nezvedne vám náladu ani si s vámi nepopovídá. Zatím. Na druhou stranu, kdyby mohly drony nebo jakékoli stroje nahradit nepříjemné úřednice za přepážkami, byla by to jistá výhra, že. Zatím se ale zřejmě budeme muset spokojit s tím doručováním. Pokud vůbec. Mimochodem test doručování pomocí dronu budete moci zhlédnout na Facebooku Mall.cz nebo na webu zřízeném speciálně pro tuto událost.

01

Foto: Unsplash

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »