Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Sophia Loren, rodným jménem Sofia Villani Scicolone, se narodila 20. září 1934 v Římě a i přes své francouzské občanství, které musela přijmout, aby se mohla vzdát, byla filmovými fanoušky vnímána jako hvězda světové, ale hlavně italské kinematografie.

Prosadila se především v 60. letech minulého století a pro svůj atraktivní vzhled byla považována za jeden ze sexsymbolů tehdejší doby. Sophia měřila na Italku uctihodných 174 centimetrů.

« REKLAMA »

Herečka a její o čtyři roky mladší sestra Maria prožívaly dětství v těch nejchudších poměrech rybářské vesnice, na nějakou dobu byla celá rodina nucena vyhledat útočiště u příbuzných v Neapoli, kde zažili přítomnost německých i amerických vojáků. Sophia se po válce učila hrát na piano, její sestra zpívala a babička provozovala rodinnou kavárnu.

Stala se terčem posměchu nejen kvůli svému nemanželskému původu, ale i kvůli vyhublé postavě (měla přezdívku „Párátko“). Před světem utíkala do biografu, kde dokázala prosedět celý den. Toužila se stát herečkou, ale nejen kvůli slávě a bohatství, nýbrž aby mohla projevovat emoce a realizovat se tvůrčím způsobem.

Ve čtrnácti letech byla vybrána v soutěži krásy mezi 12 princezen moře. Brzy na to odjela s matkou do Říma, aby si zahrála otrokyni ve filmu Quo Vadis (1951). V Římě zůstala i po dokončení filmu a pracovala jako modelka pro časopisy. V soutěži Miss Řím, kde skončila druhá, si ji všiml o 20 let starší producent Carlo Ponti. Pomohl jí získávat menší roličky a po natočení filmu Pýcha a vášeň s Cary Grantem a Frankem Sinatrou přišly skutečně velké role.

V roce 1960 získala Oskara za svou roli v De Sicově filmu Horalka. Jejím nejčastějším filmovým partnerem byl známý italský herec Marcello Mastroianni. V roce 1991 také obdržela Oscara ze celoživotní herecké dílo.

Po svém manželovi, italském filmovém magnátovi Carlu Pontim, který působil jako významný producent v italském filmu, získala velké dědictví. Bolestnou ránou do soukromého života byly pro Sophii dva potraty, které prodělala, než se jí narodili synové Carlo (nar. 1968) a Edoardo (nar. 1973). Nyní žije v Kalifornii a herectví se již nevěnuje. Občas se ale účastní společenských akcí. I přes svůj vysoký věk se stala titulní tváří kalendáře Pirelli na rok 2007.

Osobně si nemyslím, že je Sophia Loren dostatečně označována za ikonu 20. století. Její křivky a krása by jistě mohly soupeřit s Marilyn Monroe a Brigitte Bardot, nemluvě o její kariéře a volbě životního stylu.

Zatímco talenty Monroe a Bardot byly sporné vzhledem k jejich přechvalovanému vzhledu, Sophia získala  během své kariéry 50 ocenění, včetně Oscara za nejlepší ženský herecký výkon (jako první žena v neanglicky mluvící roli), ocenění Zlatý glóbus, cenu Grammy, cenu BAFTA a Laurel Award. Na rozdíl od svých kolegyň, které využívaly své pozice sex symbolu tehdejší doby a nechaly se den co den fotit pro pánské magazíny, jako je třeba Playboy, Sophia Loren zůstala věrná od svých 22 let svému manželovi, a to až do jeho smrti o 50 let později. Když se jí novináři kdysi zeptali, jestli by se někdy chtěla znovu vdát,  jako opravdová romantička Sophia odpověděla: „Ne, nikdy. Nedokázala bych milovat nikoho jiného.“

Její větší filmové role:

1953 Aida (filmová verze opery)

1960 Horalka

1962 Boccaccio ’70

1964 Manželství po italsku (s Marcellem Mastroiannim)

1970 Slunečnice (italsko-ruský film s Marcellem Mastroiannim)

1974 Verdikt (s Jeanem Gabinem)

1976 Přejezd Kassandra

1977 Zvláštní den (s Marcellem Mastroiannim)

loren16lorenvillasophialilolorenpoolloren12lorenwitloren14loren9loren17lorensheeplorenhouselorenbalconyloren11loren2loren15loren3loren13loren8lorenbreakfastlorenarchitectureloren7loren10lorenneicelorenguitarloren4loren5

Zdroj: Wikipedia, messynessychic.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »